Cihla nebo panel, to je dilema, jež řeší většina lidí, kteří uvažují o koupi nemovitosti. Jaký je mezi nimi rozdíl? Z laického pohledu uvidíme rozdíl mezi oběma typy zejména ve výšce, kdy cihlové domy jsou spíše nižší, mají čtyři, pět pater. Panelové domy jsou vyšší. Důležité ale je, co se skrývá pod fasádou.

Cihlové domy jsou postaveny z cihel, které jsou zděné či betonové. Cihly jsou spojeny maltou, což vytváří pevnou a trvanlivou konstrukci.

Panelové domy se staví z panelových prefabrikátů, které jsou z betonu, oceli či jiných materiálů. Na stavbě jsou následně smontovány pomocí šroubů, kloubů či lepidla.

Rozdíly se následně odráží v ceně a v rychlosti výstavby. Stavba cihlového domu standardně trvá déle než výstavba panelového domu a to hlavně z důvodu ručního umisťování cihel. To má za následek většího množství pracovní síly a s ním spojený růst nákladů.

Kde se ale bydlí lépe?

Mnoho mých klientů říká, že by v panelovém domě nikdy nechtěla žít, protože prý slyší od sousedů každé slovo. Na druhou stranu jsou bytové jednotky v panelových domech finančně dostupnější než bydlení v „cihle“. Roli při výběru nemovitosti může hrát spousta dalších faktorů, např. energetická účinnost budov, jež je spojena s náklady na bydlení, v jakém stavu nemovitost je, či její celkové stáří.

A jaký typ nemovitosti preferujete vy?