Velmi často se mě při schůzkách klienti ptají, zda budou při prodeji své nemovitosti platit daň z příjmu. Je dobré vědět, že existuje spoustu případů, kdy daň neplatíte. A o jaké situace se jedná?

– Prvním případem, kdy daň z příjmu platit nemusíte, je splnění časového testu. Pokud nemovitost vlastníte déle než pět let a chystáte se ji prodat, daň z příjmu neplatíte. Od 1. ledna 2021 se změnila legislativa a délka časového testu se zvýšila na let deset. Tzn. pokud jste nemovitost koupili 2. ledna 2021, musíte nyní čekat deset let, abyste byli osvobozeni od daně

– Druhým případem osvobození od daně je prokázání, že jste v nemovitosti dva roky před prodejem bydleli. Nemusíte zde mít trvalé bydliště, stačí prokázat, že např. účty za energie jsou napsané na vás

– Daň se vás netýká také v případě, pokud finance z prodeje nemovitosti investujete do jednoho roku do svého bydlení – do nákupu či rekonstrukce. Musíte se jednat ale vaše bydlení, ne investiční nemovitost.

Pokud nesplňujete alespoň jednu z těchto podmínek, měli byste podat daňové přiznání k dani z příjmu u příslušného finančního úřadu a to do konce března daného roku. Daň je ve výši 15% a to z kladného rozdílu ze zisku z prodeje nemovitosti.

Autor: Milan Špinka